Dela nyhet
Tung förlust på Ippen
Idag, 16:38

Lördagens hemmamatch mot BKBK utvecklas dessvärre till ett spelmässigt haveri, och även om vi kämpar och jobbar oss in i matchen så slutar det med förlust 2-3.
Första halvlek är förutom de sista fem minutrarna underkänd. Vi är passiva och statiska och släpper förbi motståndarnas kontringar, vilket också leder till underläge 0-1.
Andra halvlek rycker vi upp oss en aning, jobbar oss in i matchen och kommer ikapp underläge 0-2 genom ett frisparksmål av Palm och ett riktigt stiligt nickmål av Tuva. Men när vi i slutet av matchen har etablerat ett spelmässigt övertag och går för ett segermål så kan BKBK återigen ta ledningen 2-3 genom ett mycket oturligt självmål. Vilket också blir slutresultatet.
Nu bryter vi ihop innan vi tar oss an de två sista omgångarna, där vi kommer göra allt för att avsluta säsongen på bästa sätt.
Tack till BKBK, domartrion och publiken för en bra match!
-
Tillsammans är vi Älta IF!