Dela nyhet
Tung förlust mot Rågsveds IF
28 aug 2023

Vi blir utan poäng i returmötet med Rågsveds IF på bortaplan, en märklig och tuff match med en klart svajig domarinsats som slutar 4-1.
Ett sargat och skadedrabbat Älta i vita bortaställ möter ett rutinerat Rågsved, men redan i den första minuten kan vi ta ledningen genom ett välplacerat långskott från Elin R. Glädjen blev dock kortvarig då Rågsved direkt efteråt kan kvittera efter ett missförstånd i försvaret. Efter det har vi svårt att passera motståndarnas mittfält då vi ofta väljer att slå långa bollar istället för att spela oss fram. Ibland lyckas vi dock ta oss igenom och skapar då ett par farliga chanser. Caisa i målet får samtidigt jobba för att rädda oss kvar i matchen. Ställningen står sig sedan till halvtidsvilan.
I paus gör vi några byten och kommer ut i andra halvlek något piggare. Vi lyckas spela oss förbi på kanterna några gånger men blir i den 60:e minuten snuvade på en solklar straff då Tilde tar sig förbi sin försvarare och hakas upp i straffområdet. I situationen efteråt får sedan Rågsved en frispark som leder till att de tar ledningen med 2-1. Efter det har vi svårt att stå emot ett fysiskt Rågsved, som hela tiden spelar på gränsen till fult, och efter fler skador, en tom bänk och ett målvaktsbyte kan vi sedan se motståndarna gå fram till 4-1 vilket också blir slutresultatet.
Vi når helt enkelt inte upp till samma nivå som Rågsved, och tar med oss en erfarenhet som vi drar nyttiga lärdomar av. Samtidigt efterlyser vi högre nivå på domarinsatserna, som i den här matchen ger ett snurrigt och inkonsekvent intryck.
Nu bryter vi ihop och ser fram emot en hel träningsvecka där vi får slipa på detaljer inför kommande helg. En eloge till reservmålvakt Caisa som återigen gör en stark insats i målet, och till andra reservmålvakt Ella som orädd hoppar in i getingboet när Caisa tvingas ta plats i backlinjen, och som står för en fin prestation.
Tack till Rågsved, domarna och publiken för matchen!
-
Tillsammans är vi Älta IF!