Laguppställning
Referat
BUKMEN RETURNS vs Camelen 35+
26 jan, 00:12 3 kommentarer
Klassisk mark och inramning i kvällens match på anrika Zinkensdamms Idrottsplats. "Zinken", som den kallas i folkmun, bjuder som vanligt på frånvaro av parkeringsplatser, iskall hall och omklädningsrum någonstans långt bort längsmed midnattsloppets snitslade bana genom stan. Det ryktades om att det var ledigt där PhillE parkerade mot Huddinge, så där ställde sig de flesta.
Med svällande bickar och lätt halvstressade droppade Ältait efter Ältait in i omklädningsrummet och proklamerade superlativ om hur man älskar detta tillgänglighetsanpassade föredöme och någon till och med erbjöd sig dela p-bot vid behov. "Men ja e inte bitter..."
Det kunde varit värre... Camelen kunde ju ha gjort årets värvning och signat Älta A-lags hetaste målgörare och spelsnille genom tiderna aka. Adrian Pettersson. En duracellkanin med envishet utan dess like och skridskoåkare, framspelare och avslutare av högsta kaliber.
... och vi vet ännu inte hur många billioner Bitcoins som bytt ägare, men till vår fasa är detta precis vad som hänt. Camelen som sin vana trogen toppar laget på väldigt få spelare har tömt fickorna, vänt på slantarna och slagit i taket för spelarlönerna med årets värvning i Vets 35+.
Som tur är klarar vi oss utan höftfrakturer på vägen ner för trappor och sandade stengångar till hallen och ältas fans som dominerade på läktaren jublade högt i extas, välkomnade varmt i den kalla arenan.
Ett framåtlutat Älta hittar en taktpinne och trycker på men hittar en buss parkerad i hemmazonen. Tajt, disciplinerat försvar och vassa kontringar var hemmalagets taktik visade sig - och detta med bravur. 3 kontrings-mål av Petterson, typ och det tornade upp sig en låååång dyster kväll för de tillresta molokna tigrarna.
Peter "Släggan" Fredriksson tände hoppet genom att slinka in med ett snyggt 2-1 mål - ett skymt skott mellan benen på Camelen-backen - otagbart för hemmaväktaren i målet. Men Petterson drog på sig straff och satte 3-1:an som svar på tal.
Räkan var inte nöjd med sina adepter i halvtid, och då hade han ändå handplockat det bästa av det bästa och ställt upp med endast 10+1 ikväll. En utskällning utan dess like gjorde att halva laget blev rädda och gick och värmde sig i omklädningsrummet. Så till nedsläpp för andraperioden vad det backslick-frisyr på alla Ältaiter efter utskällningen.
Räkan-Nellen-Sunken kliver fram och visar sitt snurr och give-and-go som vi endast sätt på träningarna hittills. Läge efter läge uppstår och Älta känner vittring. Samtidigt stänger våra back-klippor Pelle-Nicklas och Tim-Stolt effektivt ner Duracellkaninen på bortre blå med den ena långa klubbrytningen efter den andra. Även Tobbe (ny kille i kassen) har varit nere i bilen och hämtat verktygen, och bommat igen kassen för gott och ropar "Non Shall Pass!" till de få Camelen-spelare som vågar sig in i Ältazonen.
Och så var det då den beryktade BUK-kedjan. Det var under en 500-årig meditation som mästaren sensei Sun-ken fick en uppenbarelse i det uråldriga Templet Tu-llin-ge. "Tre six-pack blir tillsammans arton!" (gammalt kinesiskt ordspråk). Stjärnorna stod i linje när Sun-ken sammanförde de tre elementen Peter-Adde-Claesen till de tre BUKMEN aka. BUK-kedjan. De lärde tvistar ännu om totalvikten uppgår till samma som längden på meditationen...
Peter som redan presenterat sig för kvällen med 2-1-kanonen serveras i andra perioden av Clausen ifrån sargen till ett kanonskott i slottet till 3-2 och nytändning och det är match igen!
Sedan visar Clausén själv upp vart första maskan sitter i högerkrysset - stenhårt skott på en inövad tekningsvariant (s. 594 i Ältas uppspelsbok under rubriken Hur man kvitterar och får med sitt mål på TV4:s highlights ikväll). Årets vändning, stordåd och kvitterat 3-3 i vad som såg ut att bli en tuff kväll.
Men innan kvällen var över återförenades the BUK-Men för ett sista föreställning... spänningen var olidlig. Fansen skrek ut sina känslor. Arenan kokade. Bengaler och konfetti fyllde atmosfären. Tekning till höger i anfallszon. Clauson får pucken felvänd, Adde är rättvänd, Clausson pet till Adde och visp upp över plocken till 3-4 och illusionisterna i the BUK-men har gjort det igen - överträffat sig själva och bjudit på magi som gör självaste Labero avundsjuk.
Tobbe kör lite looki-looki och trollar med knäna på frilägen, så bra att domaren tar visning på... ja, hela publiken är fortfarande förundrad... "RIP" står det i protokollet - så kanske nåt dödligt escape-trick? Boxplay är Tobbe trollkars egen leklåda så Camelen kunde inte lura in nån puck där inte...
När timglaset runnit ut [insert Tim-joke ] för matchen ropas det "Häpp!" i hela Ältas omklädningsrum och kvällen summeras i dur. "Zinken är väl ändå en trevlig arena?" "Trevligt med lite old-school att man får gå lite". "Bra med gratis träning för biceps på vägen till bilen". Hit kommer vi gärna på besök igen!
Segerbanketten med alla fans-bussarna på McDonalds Sköndal är redan legendarisk trots att den pågår än. Otroligt bra vänding från 3-1, till 3-3 och 3-4. Vi tajtade till det och slet bättre i andra och fick bära frukt av det. "Grym laginsats idag, ett riktigt bra GIG" summerar Tobbe Trollkarl kvällen.
Kommentarer
-

Johan A. 26 jan, 08:20
Riktigt bra!! Man blir ju sjukt imponerad av bukarna - nästan så man vill ha en själv!!
-
Per J. 26 jan, 08:24
Det var sån jäkla leverans på bukisarna 😍
-
Marcin Bubka 26 jan, 09:09
💪Bra match
Tabell
| +35 Division 1 Södra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 5 | 0 | 1 | 27 | 18 | 9 | 10 | |
| 5 | 3 | 2 | 0 | 19 | 13 | 6 | 8 | |
| 5 | 2 | 2 | 1 | 18 | 9 | 9 | 6 | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 17 | 12 | 5 | 6 | |
| 3 | 2 | 1 | 0 | 19 | 7 | 12 | 5 | |
| 6 | 2 | 1 | 3 | 16 | 25 | -9 | 5 | |
| 5 | 2 | 0 | 3 | 26 | 13 | 13 | 4 | |
| 5 | 2 | 0 | 3 | 13 | 17 | -4 | 4 | |
| 6 | 1 | 0 | 5 | 14 | 31 | -17 | 2 | |
| 5 | 0 | 0 | 5 | 13 | 37 | -24 | 0 |
Kommentarer